States of MatterMedium

Charles's law — volume and temperature

A gas at 27 °C occupies 3.00 L. At constant pressure, calculate the volume at 127 °C (Charles: V₁/T₁ = V₂/T₂, T in Kelvin).
Given data
T₁ = 27 °C = 300 KV₁ = 3.00 LT₂ = 127 °C = 400 K
Review the theory: Stati della Materia
Steps
0 / 1
  1. Calculate V₂ = V₁ × T₂/T₁.
Full worked solution
  1. Calculate V₂ = V₁ × T₂/T₁.
    3.00⋅4003003.00 \cdot \frac{400}{300}
    3.00⋅400300=3.00×400/300=4.00=4.00 L3.00 \cdot \frac{400}{300} = 3.00\times400/300 = 4.00 = \mathbf{4.00\,L}. Volume increases with temperature by Charles's law.
Result:V₂ = 4.00 L.