States of MatterMedium

Boyle's law — ideal gases

A gas occupies 2.50 L at 1.20 atm at constant temperature. Calculate the volume at 3.60 atm (Boyle: P₁V₁ = P₂V₂).
Given data
P₁ = 1.20 atmV₁ = 2.50 LP₂ = 3.60 atm
Review the theory: Stati della Materia
Steps
0 / 1
  1. Apply Boyle: calculate V₂ = P₁V₁/P₂.
Full worked solution
  1. Apply Boyle: calculate V₂ = P₁V₁/P₂.
    1.20⋅2.503.60\frac{1.20 \cdot 2.50}{3.60}
    1.20⋅2.503.60=(1.20×2.50)/3.60=0.833=0.833 L\frac{1.20 \cdot 2.50}{3.60} = (1.20\times2.50)/3.60 = 0.833 = \mathbf{0.833\,L}. Volume decreases with pressure by Boyle's law.
Result:V₂ = 0.833 L.