ThermochemistryMedium

Heat capacity and specific heat

How much heat is needed to heat 500 g of water from 20 °C to 80 °C?
cH₂O = 4.184 J/(g·°C). q = m·c·ΔT.
Given data
m = 500 gT₁ = 20 °CT₂ = 80 °Cc = 4.184 J/(g·°C)
Review the theory: Termochimica
Steps
0 / 2
  1. Calculate ΔT = T₂ - T₁.
  2. Calculate q = m·c·ΔT.
Full worked solution
  1. Calculate ΔT = T₂ - T₁.
    80−2080 - 20
    80−20=60=60=60 °C80 - 20 = 60 = 60 = \mathbf{60\,°C}. Temperature difference calculated.
  2. Calculate q = m·c·ΔT.
    500⋅4.184⋅60500 \cdot 4.184 \cdot 60
    500⋅4.184⋅60=500×4.184×60=125520=125520 J500 \cdot 4.184 \cdot 60 = 500\times4.184\times60 = 125520 = \mathbf{125520\,J}. Heat required to warm the water.
Result:q = 125.5 kJ.