Electronic StructureMedium

Ionization energy

The ionization energy of hydrogen is 13.6 eV. Calculate the energy needed to ionize a hydrogen atom from level n=2.
En = -13.6/n² eV.
Given data
I.E. = 13.6 eVE_n = -13.6/n² eV
Review the theory: Struttura Elettronica
Steps
0 / 2
  1. Calculate the energy of level n=2.
  2. Calculate the energy needed to take the electron from n=2 to n=∞ (E=0).
Full worked solution
  1. Calculate the energy of level n=2.
    E2=−13.64E_2 = -\frac{13.6}{4}
    E2=−13.6/22=−13.6/4=−3.40 eVE_2 = -13.6/2^2 = -13.6/4 = \mathbf{-3.40\,eV}. The energy of level n=2 is obtained by substituting n=2 into the Bohr formula.
  2. Calculate the energy needed to take the electron from n=2 to n=∞ (E=0).
    ΔE=0−E2\Delta E = 0 - E_2
    ΔE=0−E2=0−(−3.40)=3.40 eV\Delta E = 0 - E_2 = 0 - (-3.40) = \mathbf{3.40\,eV}. The energy required to ionize hydrogen from level n=2 is 3.40 eV.
Result:Need 3.40 eV to ionize H from n=2.