ThermodynamicsMedium

Rotational kinetic energy of O₂

Find the average rotational kinetic energy of an oxygen molecule O₂ (diatomic) at T = 320 K. (k = 1.38×10⁻²³ J/K)
Given data
Diatomic molecule → 2 rotational d.o.f.T = 320 Kk = 1.38×10⁻²³ J/K
Review the theory: Termodinamica
Steps
0 / 1
  1. By the equipartition theorem, each quadratic degree of freedom contributes on average ½kT. A diatomic molecule like O₂ rotates about 2 axes (not about its own axis) → 2 rotational d.o.f. → E_rot = 2·½kT = kT. Compute kT (in 10⁻²¹ J).
Full worked solution
  1. By the equipartition theorem, each quadratic degree of freedom contributes on average ½kT. A diatomic molecule like O₂ rotates about 2 axes (not about its own axis) → 2 rotational d.o.f. → E_rot = 2·½kT = kT. Compute kT (in 10⁻²¹ J).
    Erot=kT=1.38×10−23⋅320E_{rot} = kT = 1.38\times10^{-23}\cdot 320
    Erot=kT=1.38×10−23⋅320=4.42×10−21 JE_{rot} = kT = 1.38\times10^{-23}\cdot320 = \mathbf{4.42\times10^{-21}\,J}.
Result:Erot=4.42×10−21E_{rot} = 4.42\times10^{-21} J