KinematicsEasy

Braking car

A car travels at v₀ = 72 km/h and brakes with constant deceleration a = −5 m/s².\nHow many metres does it travel before stopping?
Given data
v₀ = 72 km/h = 20 m/sa = −5 m/s²v_f = 0 (stops)
Review the theory: Cinematica
Steps
0 / 3
  1. Convert the initial velocity v₀ = 72 km/h to m/s.
  2. How long does the car take to stop? (in seconds)
  3. What is the braking distance in metres?
Full worked solution
  1. Convert the initial velocity v₀ = 72 km/h to m/s.
    v0=72÷3.6v_0 = 72 \div 3.6
    v0=72 km/h÷3.6=20 m/sv_0 = 72\,\mathrm{km/h} \div 3.6 = \mathbf{20\,m/s}. Converting km/h to m/s is done by dividing by 3.6 since 1 km/h=1/3.6 m/s1\,\mathrm{km/h} = 1/3.6\,\mathrm{m/s}.
  2. How long does the car take to stop? (in seconds)
    t=vf−v0a=0−20−5t = \dfrac{v_f - v_0}{a} = \dfrac{0 - 20}{-5}
    t=(vf−v0)/a=(0−20)/(−5)=4 st = (v_f - v_0)/a = (0 - 20)/(-5) = \mathbf{4\,s}. With constant deceleration a=−5 m/s2a = -5\,\mathrm{m/s^2}, the car takes 4 seconds to go from 20 m/s20\,\mathrm{m/s} to rest.
  3. What is the braking distance in metres?
    x=v0t+12at2=20⋅4+12(−5)(4)2x = v_0 t + \tfrac{1}{2} a t^2 = 20 \cdot 4 + \tfrac{1}{2}(-5)(4)^2
    x=v0t+12at2=20⋅4+12⋅(−5)⋅42=80−40=40 mx = v_0 t + \frac{1}{2}a t^2 = 20\cdot4 + \frac{1}{2}\cdot(-5)\cdot4^2 = 80 - 40 = \mathbf{40\,m}. Alternatively, vf2=v02+2ax  →  x=v02/(2∣a∣)=400/10=40 mv_f^2 = v_0^2 + 2ax \;\rightarrow\; x = v_0^2/(2|a|) = 400/10 = 40\,\mathrm{m}.
Result:The car travels 40 m before stopping. Quick formula: x=v02/(2∣a∣)=400/10=40 mx = v_0^2/(2|a|) = 400/10 = 40\,\mathrm{m}.